Informácia o literárnych cenách a prémiách LF za rok 2016

 

    Literárny fond – výbor Sekcie pre pôvodnú literatúru udelí literárne ceny:

 

1. Cenu Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2016,

2. Cenu Ivana Kraska za slovenský debut (veková hranica do 35 rokov) za rok 2016,

3. Cenu Imre Madácha za pôvodné dielo v maďarskom jazyku a za preklad zo slovenčiny

    do maďarčiny za rok 2016,

4. Cenu Ivana Franka za pôvodné dielo v ukrajinskom jazyku a za preklad zo slovenčiny

    do ukrajinčiny za rok 2016.

   

    Do úvahy na udelenie ceny prichádzajú diela z oblasti prózy, poézie a literárnej vedy, esejistiky, literatúry pre deti a mládež, literatúry faktu a dramatickej tvorby realizovanej v divadle, rozhlase, filme, televízii. Výbor súčasne udeľuje aj prémie pozoruhodným dielam, ktoré neboli ocenené cenou.

    Ceny a prémie možno udeliť iba tvorcom, ktorí odvádzajú do LF 2% príspevky v zmysle Zákona o umeleckých fondoch a majú trvalý pobyt na území SR, za dielo realizované na Slovensku.

 

     V tejto súvislosti sa obraciame na všetky vydavateľstvá krásnej literatúry na Slovensku, ako aj na samotných autorov diel, abydo 15. 3. 2017 poslali návrhy na ocenenie a prémiovanie najlepších knižných diel, ktoré vyšli v roku 2016 v 1. vydaní. Knihy poslané po tomto termíne nebudú akceptované. Návrhy musia obsahovať stručnú charakteristiku diela, osobné dáta

a adresu autora.

 

     S návrhmi treba poslať bezpodmienečne tri výtlačky navrhnutého diela na adresu:

Literárny fond

Sekcia pre pôvodnú literatúru

Grösslingová 55, 815 40 Bratislava 1

ie prípadné informácie Vám poskytne PhDr. Anna Bédiová –  tel. č.: 32 28 26 23,

bediova@litfond.sk.

 Zomrela spisovateľka Jaroslava Blažková

 

Jaroslava Blažková (* 15. november 1933Velké MeziříčíČesko – † 20. február 2017GuelphKanada

Žila a pôsobila v Bratislave. Najväčšia časť jej literárnej tvorby pochádza z obdobia pred jej emigráciou do Kanady v roku 1968.  V čase pôsobenia v Československu bola jednou z najobľúbenejších autoriek.  Jej diela sa oslovujú detského i dospelého čitateľa, prekypujú humorom i premýšľavými pasážami. Vo svojich dielach sa zaoberala problémami dospievajúcej mládeže, ktoré podávala živým jazykom, často  s nádychom irónie, čím si získala množstvo čitateľov. V literatúre pre deti tvorila pozoruhodné  dielam s  pútavým rozprávaním o tajomstvách prírody. Aj v čase tzv.socializmu a ideologickej diktatúry si zachovala svoju autorskú a ľudskú tvár, čo bolo dôvodom na jej šikanovanie a bránenie v publikovaní. Zomrela v Kanade 21.2.2017. Česť jej pamiatke. 

 

  

 

Víťazom jedenásteho ročníka prestížnej literárnej ceny sa stal Peter Macsovszky s románom Tantalópolis

Zomrel Péter Eszterházy

Foto: https://hvg.hu/kultura

Slovensko bude čestným hosťom na knižnom veľtrhu v Budapešti

 

Slovenské hosťovanie v Budapešti sa nesie pod heslom Dobré knihy robia dobrých susedov.


Bratislava 13. apríla (TASR) – Na 23. medzinárodnom knižnom veľtrhu v Budapešti 21.-24. apríla bude Slovensko čestným hosťom. V tejto pozícii sa naša krajina predstaví len tretí raz vo svojej histórii. Po Veľtrhu detskej knihy Bologna 2010 a Světe knihy Praha 2013 bude podstatná časť programu venovaná slovenskej literatúre teraz v maďarskej metropole.

"Podaril sa nám malý zázrak, že sme stihli pripraviť našu účasť. Do maďarského jazyka sa dostane niekoľko desiatok slovenských kníh zo súčasnosti. Nie je ľahké, aby sa naši spisovatelia presadili v zahraničí. Toto je dobrý krok a vhodný posun našej literatúry smerom von. Máme dobrú predchádzajúcu skúsenosť z podobnej situácie v Prahe," na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave povedal minister kultúry Marek Maďarič.

Záujem o slovenskú literatúru z maďarskej strany je už teraz nebývalý. Tento rok vyjde v ich jazyku do začiatku budapeštianskeho veľtrhu 40 titulov s prekladmi slovenských autorov. Je to rovnaký počet maďarských prekladov, aký komisia SLOLIA, ktorá podporuje preklady našej literatúry do cudzích jazykov, podporila za celé obdobie od svojho vzniku v roku 1996. Enormný maďarský záujem o slovenské knihy ilustruje aj fakt, že pred troma rokmi v Prahe bolo pri rovnakej príležitosti do češtiny preložených 21 slovenských titulov.

 

Samostatné knihy v maďarskom jazyku vychádzajú Veronike Šikulovej, Zuzane Kepplovej, Jane Beňovej, Jane Bodnárovej, Monike Kompaníkovej, Uršule Kovalyk, Alexandre Salmele, Daniele Kapitáňovej, Pavlovi Vilikovskému, Dušanovi Mitanovi, Petrovi Juščákovi, Víťovi Staviarskemu, Marošovi Krajňakovi, Jaroslavovi Rumplimu, Ondrejovi Štefánikovi a mnohým ďalším.

Asi 50 slovenských spisovateľov sa zúčastní na besedách a iných podujatiach v rámci sprievodného programu. Ten okrem otváracieho koncertu čestného hosťovania SR v podaní violončelového zoskupenia Cellomania obsahuje panelovú diskusiu, prezentácie jednotlivých preložených kníh pre deti a dospelých, diskusie o literárnych i spoločenských témach, autogramiády autorov. Nebude chýbať výstava portrétov slovenských literátov, výstava ilustrácií 17 ocenených slovenských výtvarníkov na Bienále ilustrácii Bratislava 1965-2015 a expozícia Najkrajšie knihy Slovenska zo súťaže v rokoch 2010 až 2014.

Slovenské hosťovanie v Budapešti sa nesie pod heslom Dobré knihy robia dobrých susedov. Podľa LIC to bude jeden z najväčších sviatkov slovenskej literatúry a zároveň veľká šanca zaujať zahraničné publikum. Naši organizátori veria, že ju využijeme a v budúcich rokoch bude nasledovať množstvo ďalších prekladových titulov. Podľa Miroslavy Vallovej ešte do konca roka vyjde ďalších päť slovenských kníh v maďarčine. 
 

CENA DOMINIKA TATARKU 2015

PRE IRENU BREŽNÚ

14. marca 2016 Konzervatívny inštitút MRŠ udelil v Bratislave cenu Dominika Tatarku za rok  2015 Irene Brežnej za román Nevďačná cudzinka. Na snímke Irena Brežná číta svoj príhovor pri príležitosti udelenia ceny. 

 

Rozhovor s Irenou Brežnou v Denníku N - https://dennikn.sk/405456/cenu-dominika-tatarku-ziskala-irena-brezna/

 

Vo vydavateľstve Kalligram vyšla pozoruhodná kniha esejí, úvah, svedectiev,dokumentov na tému udavačstvo. Zostavovateľom je aktivista Miro Pollák, ktorý oslovil 52 osobností Slovenska a pripravil slovenským čitateľom pozoruhodnú zbierku o našich zlyhaniach, o nás, takých, akí by sme v podstate nechceli byť, ale niekedy, žiaľ, zlyhávame - dokonca veľmi dramaticky... V zbierke publikujú spisovatelia, publicisti, lekári, psychológovia, historici, aktivisti, technici, medzi nimi aj viacerí členovia Obce spisovateľov Slovenska.

 

Prezentácia knihy sa konala v Bratislavskej medzinárodnej škole liberárlnych štúdií BISLA na Grösslingovej ul.53, Bratislava 8. januára 2016. Prezentácia bola príležitosťou pre mimoriadne zaujímavú diskusiu autorov jednotlivých príspevkov a hostí. Ukázalo sa, že téma udavačstva sa nesie našou históriou ako boľavá a nepríjemná skutočnosť a vo svojich najhorších dôsledkoch súvisí s obidvomi totalitnými režimami, ktorými naša spoločnosť prešla v uplynulých desaťročiach. -pj-

 

Ivan Štrpka na stretnutí s čitateľmi vo Ľvove. 

Akcia sa konala počas knižného veľtrhu - Fóra vydavateľov vo Ľvove, ktorý je spojený s festivalom Book forum a je jeden z najväčších v Strednej Európe. 11. septembra, Ľvov, Ukrajina

 

Obec spisovateľov Slovenska pri príležitosti Mesiaca autorského čítania zabezpečila pre Katedru slovenského jazyka na Ľvovskej univerzite Ivana Franka knihy slovenských klasikov i súčasných autorov. Podporili sme tak rozvíjajúci sa projekt autorského čítania a vzájomné spoznávanie našich literatúr. Od dekana FF Ľvovskej národnej univerzity Vasiľa Budného sme dostali ďakovný list.

                                                                                                                 Peter Juščák

                                                                                              predseda Obce spisovateľov Slovenska

 

 

 

25. mája 2015 sme mali v Bratislave stretnutie s bieloruskými aktivistami a spisovateľmi. Akciu pre Obec spisovateľov Slovenska pripravilo združenie Človek v ohrození. Bieloruskí kolegovia sa zaujímali o život na Sovensku, kultúru, literatúru, spisovateľské organizácie. My sme sa dozvedeli o pôsobení aktivistov a spisovateľov v Bielorusku. Vyjadrili sme nádej, že aj u nich dôjde z zmenám, ktoré nastolia demokratický režim. Za OSS bola na stretnutí Toňa Revajová a Peter Juščák.

 

Prozaik Igar Prakanovič (druhý zľava) nám nechal svoje knihy próz.

 

 

Vyhlásenie

Obce spisovateľov Slovenska

Obec spisovateľov Slovenska vyjadruje svoju solidaritu s Denníkom N, ktorému členovia vlády odmietli poskytovať elementárne informácie o činnosti štátnych orgánov. Pripomíname, že každé médium v slobodnej krajine je tlmočníkom názorov časti občanov a vláda spolu s jej orgánmi je povinná znášať aj názory inak zmýšľajúcich skupín. Trestať médium za jeho postoje a názory zámerným neinformovaním o konaní štátnych orgánov vnímame ako obmedzenie práva na informácie, ktoré patrí medzi základné práva v každej civilizovanej spoločnosti.

Obec spisovateľov Slovenska

Peter Juščák

Predseda

 

Bratislava 12.5.2015

 

Obec spisovateľov Slovenska pripravila pre školy a kultúrno-spoločenské zariadenia cyklus prednášok o našich občanoch v táboroch GULAG. Záujemcovia o prednášky z Bratislavského samospr. kraja sa môžu prihlásiť na obecspisovatelov@gmail.com, alebo na tel. 0905 234 294

Peter Juščák, autor projektu

 
 
 

V sobotu 11.4.2015 zomrel literárny vedec a spisovateľ Braňo Hochel

 

Braňo Hochel – narodil sa 22. 7. 1951 v Bratislave. V roku 1975 absolvoval štúdium angličtiny a slovenčiny na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Odvtedy pôsobil na fakulte (1975–1977) Oddelenie teórie prekladu a tlmočenia, (1977–1986) Katedra ruského jazyka a literatúry, od roku 1986 Katedra slovenskej literatúry a literárnej vedy. Na FiF UK získal v roku 1981 titul PhDr., v roku 1987 obhájil dizertačnú prácu Preklad v komunikácii, komunikácia v preklade, v roku 1997 bol menovaný za docenta. V rokoch 1986–1989 bol externým redaktorom Revue svetovej literatúry a v rokoch 1990–1992 Kultúrneho života. Od roku 2001 bol šéfredaktorom časopisu RAK. V roku 1986 pôsobil na Moskovskej štátnej univerzite, v rokoch 1994–1995 na University of Pittsburgh v USA. V rokoch 1998–2006 bol aj vedúcim UNESCO katedry prekladateľstva UK v Bratislave. Od začiatku 70. rokov publikoval literárne kritiky, venoval sa výskumu prekladu a interpretácii diel slovenských autorov. Prekladal z angličtiny, sám písal poéziu aj prózu. Za zbierku poviedok ThE ABBA, alebo Tato je tatut! získal Cenu Obce spisovateľov Slovenska. V rokoch 2001 až 2007 bol predsedo Obce spisovateľov Slovenska.  Zomrel po ťažkej chorobe 11.4.2015.  Česť  jeho pamiatke.

 

 

Zomrel divadelník Martin Porubjak

 

Martin Porubjak bol divadelníkom a jedným zo spoluzakladateľov Verejnosti proti násiliu.

BRATISLAVA. Vo veku nedožitých 71 rokov zomrel zo štvrtka na dnes po ťažkej chorobe známy divadelník Martin Porubjak.

Dramaturg, divadelný kritik a ponovembrový politik sa narodil v Bratislave 18. mája 1944. Spolupracoval s viacerými divadlami (Nitra, Košice, Martin, TrnavaPraha, Bratislava).

Bol autorom mnohých hier, napríklad: Zmúdrenie Sancha Panzu a Tančiareň a mnohých prekladov hier z ruštiny a nemčiny. Podpísal sa i pod rad filmových scenárov, medzi inými: Oči plné snehu, Mahuliena, zlatá panna, Útek do Budína a niekoľkých televíznych inscenácií.

Porubjak bol jedným zo spoluzakladateľov Verejnosti proti násiliu, politicky sa angažoval aj prvé roky po novembri 1989, v rokoch 1991 a 1992 bol podpredsedom vlády SR.

 

 


Česť jeho pamiatke:

 

Zomrel Kornel Földvári

 

26.3. 2015 v ranných hodinách zomrel v bratislavskej nemocnici spisovateľ, publicista, veľký ctiteľ humoru a literatúry „pokleslých“ žánrov Kornel Földvári.Narodil sa 13. februára 1932 v Trenčíne.

 Kvôli zlému kádrovému posudku nedokončil vysokú školu. Jeho otec bol totiž klenotník. Syn pochádzajúci z hodinárskej a zlatníckej rodiny vydal svou prvotinu Netypické príbehy /Humoresky/ pod pseudonymom Miroslav Kostka v roku 1963. Jeho debut bol ocenený na festivale Jaroslava Haška v Lipnici. Tri roky pracoval v pomocných technických práporoch, ktoré boli určené pre nespoľahlivých občanov. Ich príslušníci boli známi aj ako čierni baróni. 

V rokoch 1956 - 68 bol redaktorom Kultúrneho života, v rokoch 1969 až 1970 riaditeľom Divadla na Korze, potom na dvadsať rokov odstavený ako referentk Slovenskej literárnej agentúry. V rokoch 1990-1992 bol 1. námestníkom ministra kultúry SR, od roku 1992 do odchodu do dôchodku bol dramaturgom Štúdia S. V roku 1987 pod pseudonymom vydal monografiu Dušan Polakovič. Verejne známy prozaik, publicista, výtvarný a literárny kritik zároveň prekladal knihy z nemčiny. Pod vlastným menom debutoval v roku 1999 dielom O stručnosti. Ďalej mu vyšla kniha humoresiek Príbehy z naftalínu a diela O dedektívke, O karikatúra Päťadvadsať či … až pod čiernu zem.


Česť jeho pamiatke!

 

 

 

 

 

Projekt Obce spisovateľov Slovenska

"Proti svojej vôli"

(naši občania v táboroch GULAG)

Projekt „Proti svojej vôli“ je určený študentom stredných a vysokých škôl, knižniciam a kultúrnym zariadeniam. Má za cieľ priblížiť verejnosti málo známu kapitolu slovenskej histórie akou je zavlečenie slovenských občanov do pracovných táborov v bývalom Sovietskom zväze.  Odhady počtov zavlečených sa pohybujú od 10 do 15 tisíc dospelých osôb všetkých sociálnych skupín. Z pracovných táborov sa asi tretina občanov nikdy nevrátila. Tí, ktorí prežili a vrátili sa domov priniesli prvé tragické skúsenosti s komunistickým totalitným režimom. O svojich neblahých skúsenostiach však museli mlčať až do roku 1989.Viac o projekte v rubrike: cms.obecspisovatelov.webnode.cz/kalendar-akcii/projekt-proti-svojej-voli/

Bližšie informácie pre záujemcov: 

tel: 0905 234 2940905 234 294

Mail: p.juscak@gmail.com

Projekt podporil

__________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ANASOFT LITERA 2015

Do finálovej skupiny tejto prestížnej ceny sa dostali štyria členovia Obce spisovateľov Slovenska

Srdečne blahoželáme!
 

 

Juraj Briškár:   Sprievodca nezrozumiteľnosťou

Peter Juščák:   ... a nezabudni na labute!

Márius Kopcsay:    Jednouholník

Alta Vášová:    Menoslov

 

viac v rubrike Aktuality