M. Maďarič - AD Potrebujeme Dni slovenskej literatúry?

05.11.2014 11:29

.týždeň

.kultúra .reakcia

V .týždni 44/2014 sme uverejnili kritický text spisovateľky Moniky Kompaníkovej, ktorá kritizovala akciu Dni slovenskej literatúry. Na jej kritiku zareagoval minister kultúry Marek Maďarič.

 

3. november 2014 |

Všeličo by som čakal, ale že festivalom Dni slovenskej literatúry som sa do očí vysmial Literárnemu informačnému centru (LIC), vydavateľom, autorom a dobrovoľníkom, ako napísala Monika Kompaníková, to ma zaskočilo. V niečom mi to pripomenulo situáciu, keď som presadil počas prvej vlády Roberta Fica zníženie DPH na knihy na 10 percent a reakcia jedného z našich vydavateľov bola tiež kategoricky odmietavá, vraj by nemali byť v daňovom systéme žiadne výnimky, ani pri knihách. O to lepšie mi padlo, keď o niekoľko rokov, na knižnom veľtrhu v Prahe, českí kníhkupci reagovali so závistlivým povzdychom, ako by im pomohla znížená DPH. Ale späť k festivalu.

Podľa Moniky Kompaníkovej bol festival nekoncepčnou podporou literatúry. Musím oponovať. Dni slovenskej literatúry sú súčasťou napĺňania koncepcie podpory pôvodnej literatúry, schválenej v roku 2013. Táto podpora znamenala v roku 2014 okrem iného aj navýšenie financií pre literatúru v grantovom systéme ministerstva o 100 000 eur, alebo navýšené prostriedky pre LIC na preklady slovenských autorov o 75 000 eur. Pravdivé nie je ani tvrdenie, že ministerstvo kráti rozpočet LIC. Naopak, kým v roku 2013 bol rozpočet LIC po úpravách 858 125 eur, v tomto roku je to 902 125 eur. Ako problém Dní slovenskej literatúry vidí Kompaníkova na prvom mieste ich masívnu podporu a čuduje sa, koľko priestoru pre festival sa našlo v RTVS. Ja sa z toho, naopak, teším. A nielen RTVS, aj iné médiá venovali festivalu pozornosť. Veľkú časť svojej kritiky venovala Monika Kompaníková osobe Ľuba Beláka, ktorý je predsedom Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS). Nie som členom AOSS a to, že si tieto spisovateľské organizácie zvolili na čelo práve Beláka, môžem len rešpektovať. Tvrdenie, že Ľubo Belák má ako jediný v grantovom systéme ministerstva kultúry stopercentnú úspešnosť, je zavádzajúce. Jednak ako osoba o žiadny grant nepožiadal. AOSS si podala 10 žiadostí o grant a získala 10 grantov. AOSS však nie je jediný  stopercentne úspešný žiadateľ v oblasti literatúry. Asociácia Corpus podala 4 žiadosti, dostala 4 granty, vydavateľstvo Buvik 3 žiadosti, 3 granty. No ak chceme korektne porovnávať, podstatný je počet schválených grantov. Napríklad Spolok slovenských spisovateľov, podobný typ žiadateľa ako AOSS, získal 24 grantov.

Nemyslím si ani, že Dni slovenskej literatúry boli megalomanským podujatím, ak ministerstvo poskytlo LIC na ich usporiadanie 30 000 eur. A bolo už len rozhodnutím organizátorov, že festival pozostával z desiatok akcií rôzneho charakteru a veľkosti. Iste, aj z dôvodu takého množstva sa určite vyskytli chyby. Avšak, od ktorého nultého ročníka akéhokoľvek kultúrneho podujatia očakávame dokonalosť? Napriek tomu odozva na festival bola prevažne pozitívna, či už zo strany jeho aktérov, alebo návštevníkov. Preto zásadne odmietam, že týmto festivalom som sa niekomu vysmial do očí. Naopak, vzhľadom na to, aké množstvo ľudí festival organizovalo, koľko mal partnerov a účinkujúcich, predovšetkým spisovateľov, sa mi javí práve článok Moniky Kompaníkovej nespravodlivým znehodnotením ich práce. Možno v tom bol aj kus zaujatosti Kompaníkovej, keď ma obviňuje z toho, že mojím záujmom je, aby sa LIC venovalo Dňom slovenskej literatúry namiesto toho, aby primerane reprezentovalo krajinu na medzinárodných veľtrhoch. Jej knihu LIC totiž prekladá do cudzích jazykov a dala jej tiež možnosť zúčastniť sa na veľtrhu vo Frankfurte. Osobne som tomu rád, ale na rozdiel od Kompaníkovej nevidím nezlúčiteľný rozpor medzi účasťou LIC na veľtrhoch v zahraničí a propagáciou slovenskej literatúry na Slovensku prostredníctvom festivalu. A je len na rozhodnutí LIC, čo bude obsahovým ťažiskom budúceho ročníka. Ak to má byť poézia, vrelo s tým budem súhlasiť. Dni slovenskej literatúry považujem za potrebné.

.marek Maďarič, minister kultúry