Proti stíhaniu novinára sa podpisujú známe osobnosti.

09.09.2014 14:57

Proti stíhaniu novinára sa podpisujú známe osobnosti. Chcú byť stíhané tiež

06.09.2014 21:47 | Tlač | mk

Pod vyhlásením za podporu investigatívneho novinára Dušana Karolyiho pribúdajú podpisy známych osobnosti.

 

Článok Dušana Karolyiho Prešovská Hlava XXII obsahuje informácie o trestnom stíhaní bývalého príslušníka Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Jaroslava Dujavu, ktorý bol podozrivý zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Súdy však nekonali a trestné stíhanie bolo premlčané. Za tento článok je teraz Karolyi trestne stíhaný a obvinený zo spáchania trestného činu ohovárania," píše sa vo vyhlásení aktivistov aj novinárov, ktorí svojim prihlásením sa k tomuto vyhláseniu potvrdzujú, že verejne schvaľujú, že Karolyi vyššie uvedený článok napísal a uviedol v ňom informácie týkajúce sa Jaroslava Dujavu. „Schvaľujeme nielen tento čin Dušana Karolyiho, ale verejne ho pre tento čin vychvaľujeme."

„Ak orgány činné v trestnom konaní a následne súdy budú kvalifikovať konanie Dušana Karolyiho ako trestný čin, tak sme svojim verejným vyhlásením spáchali trestný čin schvaľovania trestného činu," píšu.

 

Podľa Trestného zákona kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

"My čin Dušana Karolyiho verejne schvaľujeme a verejne ho preň vychvaľujeme. Sme síce pevne presvedčení, že v prípade konania Karolyiho nejde o trestný čin, ale aj v prípade, že súdy rozhodnú inak, trváme na svojom tvrdení v tomto vyhlásení a sme pripravení znášať všetky dôsledky," píše sa vo vyhlásení, pod ktorým je podpísaná napríklad šéfka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk, viacerí aktivisti aj politici, ale aj napríklad režisérka Zuzana Piussi a novinárka Zuzana Petková, ktoré sa ocitli v podobnej situácii. Obe boli trestné stíhané a za obe vznikla podobná iniciatíva.

Za Karolyiho sa postavil aj jeho nový vydavateľ aj slovenská pobočka Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI).

Vyhlásenie, pod ktoré je možné sa podpísať, je zverejnené na stránke changenet.sk.

 

 

Vyhlásenie k trestnému stíhaniu Dušana Karolyiho 

My, nižšie podpísaní týmto verejne vyhlasujeme:

Článok Dušana Karolyiho Prešovská Hlava XXII uverejnený v týždenníku Trend č. 33/2013 obsahuje informácie o trestnom stíhaní bývalého príslušníka Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Jaroslava Dujavu, ktorý bol podozrivý zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Súdy však nekonali a trestné stíhanie bolo premlčané. Za tento článok je teraz Dušan Karolyi trestne stíhaný a obvinený zo spáchania trestného činu ohovárania podľa § 373 Trestného zákona. 

Svojim prihlásením sa k tomuto vyhláseniu potvrdzujeme, že verejne schvaľujeme, že Dušan Karolyi vyššie uvedený článok napísal a uviedol v ňom informácie týkajúce sa Jaroslava Dujavu. Schvaľujeme nielen tento čin Dušana Karolyiho, ale verejne ho pre tento čin vychvaľujeme. 

Ak orgány činné v trestnom konaní a následne súdy budú kvalifikovať konanie Dušana Karolyiho ako trestný čin, tak sme svojim verejným vyhlásením spáchali trestný čin schvaľovania trestného činu. Podľa § 338 ods. 1 Trestného zákona „Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok." 

My čin Dušana Karolyiho verejne schvaľujeme a verejne ho preň vychvaľujeme. 

Sme síce pevne presvedčení, že v prípade konania Dušana Karolyiho nejde o trestný čin, ale aj v prípade, že súdy rozhodnú inak, trváme na svojom tvrdení v tomto vyhlásení a sme pripravení znášať všetky dôsledky.

Zuzana Petková, novinárka
Zuzana Piussi, filmárka
Zuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play
Peter Gonda, riaditeľ Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika
Peter Zajac, čestný predseda OKS
Vladimír Špánik, predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS)
Martin Knut, predseda správnej rady Ligy za duševné zdravie
Mikuláš Knapp, predseda Aliancie živnostníkov a slobodných povolaní
Juraj Kušnierik, novinár, 
Jozef Hašto, psychiater
Dušan Sloboda, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Radovan Kazda, vydavateľ
Oto Žarnay, učiteľ, nositeľ ocenenia Biela vrana
Lucia Piussi, speváčka, Živé kvety
Ivan Šiller, pedagóg, Univerzita Komenského v Bratislave
Peter Osuský, poslanec NR SR
Vladimír Crmoman, učiteľ, nositeľ ocenenia Biela vrana
Matej Gašparovič, novinár
Daniel Pastirčák, kazateľ, spisovateľ
Juraj Mojžiš, teoretik umenia
Eugen Korda, novinár
Ján Mičovský, poslanec NR SR, nositeľ ocenenia Biela vrana
Blaho Uhlár, režisér, Divadlo Stoka
Zuzana Mojžišová, vysokoškolský pedagóg
Fero Pauliny, Aliancia Fair-play
Michal Hvorecký, spisovateľ
Ján Benčík, dôchodca
Ondrej Dostál, predseda OKS

K signatárom sa môžno pridať na stránke 
https://www.changenet.sk/?section=kampane&x=784615