Výzva ukrajinských kolegov spisovateľom sveta

23.01.2014 00:00
 

Ukrajinská Pravda

(Ukrajina), 22.01.2014

 

Prezident ukrajinského PEN-centra Myroslav Marynovyč, jeho zástupcovia Mykola Rjabčuk a Andrej Kurkov vydali oficiálne vyhlásenie: “Šestnásteho januára prekročili ukrajinské úrady červenú čiaru oddeľujúcu polo-autoritárske režimy od nefalšovaných diktatúr. Súbor zákonov, ktoré parlament odkýval hlasovaním pripomínajúcim frašku – dvíhaním rúk – prudko obmedzuje občianske práva a politické slobody ukrajinských občanov vrátane slobody prejavu, slobodného prístupu k informáciám a práva na zhromažďovanie. Tento balík zákonov kriminalizuje činnosť mimovládnych organizácií, eliminuje tie časti súdnictva, ktoré si ešte udržali nezávislosť, stavia mimo zákon nezávislé monitorovanie vládnych orgánov a akákoľvek slobodná politická súťaž na Ukrajine sa vďaka nemu stáva prakticky nemožnou.

Tieto protiústavné zákony podľa očakávania priliali olej do ohňa protivládnym protestom, ktoré sa začali koncom novembra. Po prvýkrát v histórii nezávislej Ukrajiny sa protesty zmenili v násilné – dvaja z protestujúcich v Kyjeve boli zastrelení policajnými jednotkami a mnohí ďalší boli zranení.

Obzvlášť nás znepokojuje policajná brutalita namierená proti novinárom. Všetky dôkazy nasvedčujú tomu, že policajné jednotky nielen ignorujú novinárske visačky a vesty, ale že si novinárov zámerne vyberajú za cieľ, zadržiavajú, bijú ich, ničia im fotoaparáty a nakrútené videomateriály. Najstrašnejšie zo všetkého je, že bezpečnostné zložky, respektíve provládni žoldnieri nazývaní ‘titušky’ v rôznych mestách krajiny unášajú ľudí. Nasadzovanie polovojenských oddielov, ktoré zákon nijako neupravuje, na prenasledovanie občianskych aktivistov a inscenovanie najrôznejších provokácií zaradilo vedúcich predstaviteľov ukrajinského štátu medzi tie najodpornejšie súčasné diktatúry.

V priebehu uplynulých dvoch mesiacov ukrajinský prezident a jeho vláda neprejavili žiadnu snahu o vyjednávanie alebo kompromis. Naopak, len úporne stupňujú tlak, vyzývajú k bezpráviu a snažia sa vyprovokovať ešte viac konfrontácií a násilia. Zostávajú hluchí ku všetkým umierneným hlasom a volaniu po mieri. Zdá sa, že rozumejú len jazyku sily.

Veríme, že nastal čas, aby aj medzinárodné spoločenstvo pristúpilo na takýto jazyk. Vyzývame všetkých našich medzinárodných kolegov aby vyjadrili podporu nielen ukrajinským spisovateľom, ale solidarizovali sa s celým ukrajinským ľudom. Zmobilizujte svoje demokratické spoločnosti, zvýšte tlak na svoje vlády, aby zaujali tvrdšie stanovisko voči režimu, ktorý vedie svoju krajinu k ďalšiemu násiliu a krviprelievaniu. Voláme po sankciách proti režimu, ktorý porušuje ľudské práva vrátane tých najzákladnejších: práva na život a právo na slobodu. Ľudia, ktorí opovrhujú demokraciou a vo svojej propagande očierňujú Západ, oberajú Ukrajincov o slušný život a o európsku budúcnosť, by nemali využívať výhody západných rekreačných stredísk a bezvízových výletov na základe falošných diplomatických pasov, rovnako ako by nemali mať prístup k západným bankám, kde prepierajú nakradnuté peniaze.

Prosím, pomôžte nám ich zastaviť!

Myroslav Marynovyč, prezident

Mykola Rjabčuk a Andrej Kurkov, viceprezidenti