Rok 2010

SME 11.03.2010, 10:56 | Slovenskí spisovatelia z Obce spisovateľov Slovenska vyzývajú prezidenta, aby nepodpísal zákon o vlastenectve.

 

Zákon z dielne SNS kritizujú, pretože podľa nich nevytvára podmienky pre zlepšenie stavu v pocite vlastenectva, ale práve naopak. "Násilnou dikciou sústredenou na omieľanie vonkajších znakov štátnosti sa nezakladá nijaký nasledovaniahodný príklad, naopak, hrozí odporom k nadiktovaným rituálom a k strate úcty aj tam, kde ju dnes ešte môžeme registrovať," povedal predseda spisovateľskej obce Peter Juščák.

Najúčinnejšou výchovou k vlastenectvu, najmä mladej generácie, by podľa slovenskej spisovateľskej obce mal byť osobný príklad v budovaní dobrých vzťahov v celej spoločnosti a vo vytváraní podmienok pre tvorbu a vznik takých hodnôt, na ktoré môžeme byť právom hrdí. "Tento zákon sme prijali s vážnymi obavami, že je podložený snahami odviesť pozornosť od potreby revitalizovať unavenú a skeptickú spoločnosť a neľahkú výchovu chce nahradiť zákonným nariadením," dodal Juščák.

Obec spisovateľov Slovenska kritizuje vlastenecký zákon deň po tom, ako stovky študentov protestovali pred Prezidentským palácom v Bratislave a tiež vyzývali hlavu štátu Ivana Gaparoviča, aby zákon nepodpisoval. "Pán prezident nemôže podpisovať zákony len podľa koho, koľko ľudí príde na ulicu," povedal pri protestoch hovorca prezidenta Marek Trubač. O tom, či zákon podpíše, sa prezident rozhodne do 20. marca.