Čítanie z rukopisu 

 
Ľudia píšu Tisovi - projekt pokračuje v Pezinku dňa 7. novembra 2018. 
 
Ďalšie pokračovanie čítania z listov občanov svojmu prezidentovi Tisovi budú v roku 2019 v Žiline, Prešove, Košiciach, Nitre.
 
 
 
 
 
Bratislava, Goetheho inštitút

Autorka - Madeline Vadkerty - výskumníčka prejavov holokaustu v čase vojnového Slovenského štátu. 

Verejné čítanie a diskusia na akcii "Ľudia píšu Tisovi ". Úryvky z listov občanov Slovenského štátu, s ktorými sa obracali na svojho prezidenta Jozefa Tisa ohľadom protižidovských zákonov, arizácií, deportácií a iných vzťahov občanov a štátu, aj vzťahov medzi občanmi. 

Zľava: moderátor Peter Juščák

výskumníčka Madeline Vadkerty

historik Ivan Kamenec

publicistka Soňa Gyarfášová

 

 

 

Nomináciu Laššákovej umelci ostro kritizujú. V rezorte chcú kompetentnú osobu

28.03.2018, 12:02 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Takmer 1 900 osobností z kultúrnej sféry podpísalo za tri dni výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Tá reagovala ponukou na stretnutie. Umelci si nemyslia, že by niečo vyriešilo – nesúhlasia so samotnou nomináciou a žiadajú, aby ministerka odstúpila, pretože ju považujú za nekompetentnú. Na margo výberu Ľ. Laššákovej sa vyjadrili viacerí z nich.

Výzvu na zodpovedné obsadenie postu ministra kultúry dôveryhodným človekom a žiadosť na odstúpenie novej šéfky rezortu Ľ. Laššákovej (Smer-SD) podpísalo cez víkend pôvodne 322 osobností. Do stredajšieho dopoludnia sa k nim pridalo na internetovej stránke Kulturnyreparat.sk viac ako 1 500 ďalších.

 

„Prekáža nám, akým spôsobom bolo miesto ministerky kultúry obsadené. Je jedným z ukážok toho, že si vláda vyberá buď účelovo, alebo neznámych a nekompetentných ľudí a na ambíciu konať slušne a zodpovedne úplne rezignovala,“ povedala producentka Ľubica Orechovská, ktorá patrí k ľuďom, čo výzvu iniciovali.

Autori výzvy svoje požiadavky doručili aj predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu a tiež ministerke Ľ. Laššákovej. Premiér nereagoval a nová šéfka rezortu odkázala cez tlačové oddelenie, že výzvu eviduje a je pripravená sa stretnúť s umelcami po Veľkej noci.

Ľudia z kultúry ale neočakávajú, že by takýto dialóg niečo zmenil. „Nevieme, o čom si predstavuje, že by to stretnutie malo byť, zatiaľ sa neformulovali žiadne témy. Predmetom našej výzvy je, aby si pani ministerka ešte raz premyslela, či na taký dôležitý post patrí. Podľa nás nie a mala by odstúpiť,“ tvrdí Ľ. Orechovská.

Hovoria o nezodpovednom výbere

Nominácia Ľ. Laššákovej umelcov prekvapila a ku kritike výberu sa pridali stovky z nich. Viacerí z nich sa vyjadrujú v podobnom duchu, kritizujú najmä nekompetentnosť Ľ. Laššákovej. „Pri takto nízko postavených kritériách sa nedá hovoriť o zodpovednom výbere,“ hovorí producentka Adriana Kronerová.

 

Ľubica LaššákováZdroj: SITA

 
 

Producentka Wanda Adamík Hrycová označuje novú ministerku za kariérnu komunálnu političku. „V kultúrnej obci o nej nikto nič nevie, nepoznajú ju divadelníci, filmári, spisovatelia, výtvarníci, hudobníci. Jej menovanie je dôkazom toho, že pre najvyšších predstaviteľov tohto štátu je predpoklad odbornej spôsobilosti na zastávanie funkcie úplne nepodstatnou zbytočnosťou. Rozhoduje tu len stranícka príslušnosť.“

Na to, že o Ľ. Laššákovej doteraz v umeleckých kruhoch počul málokto, poukazuje aj Ľ. Orechovská. „Pravdepodobne preto, že sa o vytvárania kultúrnej politiky nikdy nezaujímala a verejne ho neprezentovala. To, čo o nej známe je, ju nijako nekvalifikuje pre odborné vedenie ministerstva,“ pridáva sa producentka.

Ľ. Laššáková prišla na ministerstvo kultúry z postu krajskej predsedníčky Smeru v Banskej Bystrici. Je absolventkou bratislavskej katedry žurnalistiky, ako novinárka má zhruba 20-ročnú prax. Pôsobila ako redaktorka a moderátorka Slovenského rozhlasu a kultúrnej sfére sa venovala od roku 2012 v Banskej Bystrici.

Prekážajú aj výroky o treťom sektore

Osobnosti poukazujú aj na Laššákovej vyjadrenia po nástupe do funkcie. Obhajovala myšlienku, že za dianím na Slovensku v ostatných týždňoch môže byť vplyv Georgea Sorosa.

Pre Denník N povedala, že „hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký osemdesiatpäťročný pán, niekde za oceánom, riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku. Tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze“. Neskôr sa za výrok ospravedlnila.

Podiel zahraničných zdrojov na celkovom financovaní tretieho sektora na Slovensku predstavuje v súčasnosti asi šesť percent. Väčšinu z toho tvoria zdroje Európskych spoločenstiev, takzvané Nórske fondy, a zdroje Európskeho združenia voľného obchodu. Dáta prezentovali predstavitelia neziskového sektora v spoločnom vyhlásení, vychádzali z oficiálnych štatistík ministerstva financií a štatistického úradu.

 

Desiatka finalistov Anasoft litera 2017 

 

 

V stredu 8. marca 2017 v priamom prenose Rádia Devín vyhlásili 10-tich finalistov 12. ročníka literárnej ceny Anasoft litera. Porota vyberala z historicky najvyššieho počtu automaticky nominovaných titulov. Dostali sa do nej knihy, ktoré naozaj prekvapili.
Odborná porota vyberala spomedzi 227 hodnotených kníh. Ide o najvyšší počet slovenských prozaických titulov, ktoré doteraz porota ceny Anasoft litera vôbec hodnotila. Do finále nakoniec porota v zložení Veroniky Rácovej, Ivany Hostovej, Jána Gavuru, Michala Habaja a Pavla Matejoviča vybrala týchto desať titulov v abecednom poradí:
 
 
Bindzár, Juraj: Mlčky a krátko, Orman, 2016
Cigánová, Zuzana: Aksál, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016
Gibová, Ivana: Barbora, boch & katarzia, Marenčin PT, 2016
Fulmeková, Denisa: Konvália, Vydavateľstvo SLOVART, 2016
Havran, Michal: Analfabet, Marenčin PT, 2016
Juhás, Jakub: Novoročný výstup na Jaseninu, RUBATO, 2016
Karika, Jozef: Trhlina, Ikar, 2016
Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom, Vydavateľstvo Dixit, 2016
Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta, Víťo Staviarsky, 2015
Štefánik, Ondrej: Som Paula, Vydavateľstvo TATRAN, 2016

Víťazom jedenásteho ročníka prestížnej literárnej ceny sa stal Peter Macsovszky s románom Tantalópolis

 

Anasoft litera 2016

 

 

Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 191 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Balla: Veľká láska (Koloman Kertész Bagala)

Jana Beňová: HoneymOon (Marenčin PT)

Irena Brežná: Nevďačná cudzinka (Aspekt)

Dušan Dušek: Ponožky pred odletom (Vydavateľstvo SLOVART)

Zuska Kepplová: Reflux  (Koloman Kertész Bagala)

Rút Lichnerová: Hostina (Marenčin PT)

Peter Macsovszky: Tantalópolis (Vydavateľstvo Drewo a srd / Vlna)

Jaro Rihák: Pentcho. Príbeh parníka (Marenčin PT / SANDBERG Film)

Vanda Rozenbergová: Slobodu bažantom (Vydavateľstvo SLOVART)

Peter Šulej: Spolu (Marenčin PT)

 

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi v jedenástom ročníku rozhodujú členovia poroty: literárne vedkyne Zuzana Bariaková a Marta Součková, prekladateľ Stanislav Vallo, literárny vedec Radoslav Passia a z Českej republiky vydavateľ Petr Minařík.

Aktuality

Projekt - Sme si rovní, nie rovnakí

10.07.2016 21:10
  V júni sme sa zúčastnili na projekte pre deti národnostných menšín - Sme si rovní, nie rovnakí. Stretnutia s deťmi základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským, ukrajinským, nemeckým a s deťmi z rómskej základnej školy mali za cieľ podnietiť tvorbu detí z národnostných menšín. Mali by sa...

Literatúra, fašizmus, komunizmus, história skautingu...

21.05.2016 21:09
Literatúra, fašizmus, komunizmus, história skautingu... to boli témy prednášok a diskusie v Základnej škole v Terni v okrese Prešov  20. mája 2016     Stretnutie so žiakmi Základnej školy v Terni bolo venované rôznym podobám totality, pretože dnes nimi žije spoločnosť aj mediálny...

Slovensko bude čestným hosťom v Budapešti

10.03.2016 20:45
Slovenské hosťovanie v Budapešti sa nesie pod heslom Dobré knihy robia dobrých susedov. Bratislava 13. apríla (TASR) – Na 23. medzinárodnom knižnom veľtrhu v Budapešti 21.-24. apríla bude Slovensko čestným hosťom. V tejto pozícii sa naša krajina predstaví len tretí raz vo svojej...

Na veľtrhu v Maďarsku sa predstaví rekordný počet slovenských kníh

10.03.2016 20:43
  BRATISLAVA - S rekordným počtom knižných titulov sa predstaví Slovensko už na budúci týždeň, a to od 21. do 24. apríla, na 23. medzinárodnom knižnom veľtrhu Budapešť. Viac ako veľtrh je však dôležité, že ide o čerstvo preložené diela, ktoré sa tento rok dostávajú do kníhkupectiev v Maďarsku....

Nová šéfredaktorka časopisu Romboid

23.01.2016 20:57
Od januára 2016 nastupuje na post šéfredaktorky časopisu Romboid Stanislava Chrobáková. Vystriedala Radoslava Passiu, ktorý redakciu viedol od roku 2010. 

Ceny OSS a AOSS 2015

18.11.2015 20:32
Odovzdávanie výročných cien OSS a AOSS, Bratislava, 18. novembra 2015 Peter Juščák a  Toňa Revajová   Jozef Heriban, Peter Juščák, Marián Hatala     Peter Juščák                            ...

Prezentácia románu v Banskej Bystrici

11.11.2015 16:47
  Prezentácia románu P. Juščáka ...a nezabudni na labute!  Vila Dominika Skuteckého, v Banskej Bystrici Peter Juščák sa od roku 1991 stretával so ženami, ktoré boli odvlečené do pracovných táborov. Zaznamenával si ich rozprávanie a postupne uverejňoval ich príbehy v...

Čítanie - Modrý salón SND

09.11.2015 11:27

Takí sme boli - literárno hudobný program

09.11.2015 08:51

Proti svojej vôli

25.06.2015 20:01
25. júna 2015 Prednáška a beseda na Gymnáziu na Grösslingovej ulici v Bratislave  na tému História vzniku pracovných táborov GULAG. Prednášal autor projektu, prozaik a publicista Peter Juščák.
1 | 2 | 3 >>

Časopisy

Vyšiel Rak č. 9 - 10

06.11.2014 11:10
Obsah   Pozdný otec… …Liv Ullmannovej (preložil Peter Kerlik) Marek Mitka: Fragment z manifestu odvážnych Karakačancov, O tvojej smrti, Once more, nothing more et al. Mária Stanková: Zviera ma zviera Ján Tazberík: *** (Je ráno a hovoriť v takých podmienkach…), Si iná? (Čerešňový time...

Vyšiel Romboid č. 8

30.10.2014 12:56
/ obsah / Romboid 8 / 2014 / ročník XLIX trh márnosti (poézia) Nóra Ružičková / rozhovor / Život v tvorivej partnerskej spolupráci rozhovor s prekladateľkou Nadeždou Čepanovou / konfrontácie / Jana Bodnárová: Z periférií Periférne videnie (inside out/outside in) Ján Gavura umelkyňa....

Vyšlo nové číslo RAKa

18.09.2014 08:59
Obsah   Pozdný otec… …Ivana Čičmanca Martin Kočiš: pretlak, spätná väzba, podozrenie z nespokojnosti Alek Popov: Small woman (preložil Marek Mitka) Marián Milčák: Hra s hadmi Samuel Taylor Coleridge: Epitaf bez náhrobku, Polnočný mráz (preložila Beáta Takáčová)   EXCERPTÁ (B....

LISTY 4/2014

18.08.2014 20:14
Listy 4/2014 Listy.cz Václav Žák: Kalamáře a politická kultura Patrik Eichler: Sobotka potřebuje Špidlovu zkušenost Marián Hatala: Normálnosť ako hrdinstvo Jakub Charvát: Klamy a záludnosti obecních voleb Pavel Uherek: Úchylka, nebo podstata? Josef Zumr: Karel Kosík v mé...

RAK

06.08.2014 08:14
V najbližších RAK-och nájdete   Básne Martina Kočiša, Mariána Milčáka, Mareka Mitku, Braňa Hochela a Andrzeja Niewiadomského (preklad Marek Mitka) Alek Popov: Small woman (preklad Marek Mitka) Ladislav Šimon: Franz Kafka a čo s ním? Pozdný otec… …Ivana Čičmanca, Igora Hochela,...