Stretnutia v literárnych kluboch

Stretnutia v literárnych kluboch, Levoča 28.11.2022

28.11.2022 19:02
                          Stretnutia v literárnych kluboch 28. novembra bolo stretnutie s publicistom, editorom knihy Dôstojnosť Mirom Pollákom.  V Knižnici Jána Henkela v Levoči bola prezentovaná kniha esejí popredných...

Stretnutia v literárnych kluboch, Vranov nad Topľou, 7.11.2022

07.11.2022 19:05
Stretnutia v literárnych kluboch   Projekt Obce spisovateľov Slovenska „Stretnutia v literárnych kluboch“ pokračoval vo Vranove nad Topľou. 7. novembra 2022 bol medzi záujemcami o literárnu tvorbu mladý básnik z Rimavskej Soboty Ladislav Lipcsei a básnik a vydavateľ Peter Milčák....

Stretnutia v literárnych kluboch, Stará Ľubovňa 7. októbra 2022

07.10.2022 19:08
Stretnutia v literárnych kluboch, Stará Ľubovňa 7. októbra 2022   V Starej Ľubovni boli dňa 7.10.2022 medzi členmi tamojšieho literárneho klubu prozaik Peter Juščák a autorka pre deti Toňa Revajová. Na príprave a organizácii podujatia sa podieľala  pani Eva Kollárová, vedúca...

Stretnutia v literárnych kluboch, Moldava nad Bodvou 16.9.2022

16.09.2022 19:12
Stretnutia v literárnych kluboch, Moldava nad Bodvou    Projekt Stretnutia v literárnych kluboch pokračoval dňa 16.9.2022.  Prozaik a dokumentarista Peter Juščák bol medzi záujemcami o históriu a historickú dokumentárnu prózu na Gymnáziu Štefana Moysesa v Moldave nad Bodvou....

Stretnutia v literárnych kluboch, Košice 14.9.2022

14.09.2022 19:19
Stretnutia v literárnych kluboch, Košice 14.9.2022   Obec spisovateľov Slovenska a rómske združenie Paľikerav pripravili stretnutie s rómskymi začínajúcimi básnikmi a prozaikmi. Stretnutie bolo v košickom klube Výmenník Brigádnická. Rómskym žiakom so záujmom...

Stretnutia v literárnych kluboch, Banská Bystrica, 17.5.2022

17.05.2022 19:24
 Stretnutia v literárnych kluboch, Banská Bystrica, 17.5.2022    17. mája bol prozaik a prekladateľ Michal Hvorecký v Banskej Bystrici. Vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča diskutoval s členmi literárneho združenia Generácia Nula. V diskusii zaznelo mnoho názorov prozaika...

Stretnutia v literárnych kluboch, Žilina 28.3.2022

28.03.2022 19:30
Stretnutia v literárnych kluboch, Žilina 28.3.2022   Prozaik, dramatik, literárny vedec Peter Karpinský bol 28. marca na diskusii s členmi literárnych klubov v Žiline. Záujemcovia o literárnu tvorbu pre deti a dramatickú tvorbu mali peknú príležitosť diskutovať o autorovej tvorbe pre deti a...

Tejto vraždiacej nenávisti hovoríme: Nie!

Streľba v bratislavskej kaviarni a následná smrť dvoch mladých ľudí nami hlboko otriasla. Kladieme si otázky, kde sa vzala toľká nenávisť, podľa všetkého nenávisť k sexuálnej inakosti? Prečo mladý nositeľ zloby uveril, že jeho vraždiaca zbraň je tá správna strana civilizačných hodnôt? A čo sa deje so slovenskou spoločnosťou? O prameňoch vraždiaceho zla sa možno nedozvieme, ale cítime, že celá naša spoločnosť je dlhodobo v kríze. Jej epicentrum nie je medzi učiteľmi, ani lekármi, podnikateľmi, študentami či umelcami. Epicentrum slovenskej krízy pulzuje na najvyšších poschodiach slovenskej politiky. Odtiaľ prichádzajú pravidelné znepokojujúce impulzy. Sme smutnými a často bezmocnými svedkami ako sa naši predstavitelia na stavajú k vzdelaniu, vzdelávaniu, zákonnosti, ochrane slabších. 

Sme svedkami umelého delenia spoločnosti, živeného aj politikmi, ktorí poukazujú na neexistujúci stav akéhosi ohrozenia. Pritom s rozdeľovaním spoločnosti máme na Slovensku historické skúsenosti. Každé delenie občanov na roduverných a škodcov, straníckych a revizionistických, štátotvorných a protištátnych, konzervatívcov a progresívcov s nenávistným podtónom, to všetko je súčasťou scestnej mytológie. Jej cieľom nie je nič iné, ako vytvoriť schodisko obáv, strachu a tiesne, a po ňom vystúpať, inštalovať sa do úlohy záchrancu pred fiktívnymi nepriateľmi.

Čin mladého extrémistu sa od počiatku javí ako dôvetok. Ako dopovedanie všetkých škandálov sypajúcich sa zhora dole. Každý nenávistný prejav, každý útok na novinárov, na iný názor, na ľudskú, náboženskú, etnickú, sexuálnu inakosť, to všetko dotvára duchovný priestor spoločnosti. V ňom sa tvoria ďalšie a ďalšie myšlienky, pohnútky, činy a skutky, posmelenia alebo hamovania. Vražda nevinných ľudí kvôli ich inakosti sa stala v tomto priestore, v tomto ovzduší, v tomto myšlienkovom vesmíre. Všetci sme jeho tvorcovia. Nik z nás z neho nemôže vystúpiť ako z nesprávneho vlaku, naopak, povezieme sa spolu ďalej. Oprávnene si kladieme otázku - kam?

Kto nás to ohrozuje a prečo sa máme báť? Nuž, nie je to tajnosť: naše permanentné ohrozenie je naša vlastná nevzdelanosť, nevedomosť, netolerancia, nerešpektovanie zákonov. Máme pred sebou veľký priestor na sebarealizáciu každého iniciatívneho, tvorivého, zodpovedného občana. Ostáva nám viera, že väčšina povie svoje "nie!" slovám a skutkom nenávisti.

Ako literárni tvorcovia očakávame od všetkých kompetentných, aby túto vraždu nielen vyšetrili. Očakávame, že navodia taký stav v spoločnosti, aby nenávisť, neznášanlivosť, netolerancia boli jasne pomenúvané a v medziach zákonných i etických noriem aj verejne odsudzované.

Zatiaľ nám ostáva smútok a žiaľ nad zmarenými životmi.

Peter Juščák

Predseda AOSS

Autorský večer s Mariánom Milčákom a Erikom Markovičom

V Levoči, v knižnici Jána Henkela boli 24. marca 2022 prezentované dve básnické zbierky, ktoré vyšli vo vydavateľstve Modrý Peter. 

Boli to Provinčné básne Mariána Milčáka a Nanebovzývanie Erika Markoviča. 

 
 

 

 

 

 

Vyhlásenie Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska

k invázii ruských vojsk na Ukrajinu

Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, združujúca šesť spisovateľských organizácií vyslovuje hlboké znepokojenie nad vpádom ruských vojsk na územie suverénnej Ukrajiny. Udalosti posledných týždňov dávali nádej, že rusko-ukrajinské napätie je možné riešiť diplomatickou cestou. Vojenský prepad zmaril rokovania a dal najavo, že súčasnému ruskému vedeniu na čele s Vladimírom Putinom je bližšia vojenská sila ako dialóg.

Máme v čerstvej pamäti 21. august 1968, nezabudli sme na sovietske tanky v uliciach miest Československa, na streľbu do bezbranných obyvateľov, ani na následnú dvadsaťtriročnú okupáciu.

Dnes sú to opäť tanky riadené Moskvou, ktorými chce zvrátiť predstavy občanov o slobode vo svojej suverénnej krajine.

Ako združenie spisovateľov, ktorí si ctia slovo chceme poukázať aj na vojnu slov, ktorá predchádzala invázii. Posledné dni sme boli svedkami flagrantného zneužívania  slov a ich významov, prekrúcania faktov, premenúvania lží na pravdu, ktoré sprevádzali prípravy na tento civilizačný stret východu a západu. Takzvané ochranné misie ozbrojených útočníkov už poznáme z roku 1939 a 1968, rovnako ako aj prejavy priateľskej pomoci, ktoré tak ako v minulosti, aj v prípade Ukrajiny sprevádzajú tieto hanebné skutky.

Chceme vysloviť znepokojenie aj z mnohých reprezentantov slovenskej politiky, ktorí sa zapojili do nepochopiteľnej  rétoriky pri chystaní okupácie Ukrajiny. Akoby o nič nešlo. Osobnými útokmi na integritu poslancov NR SR – prevažne  kolegov - a ich zastrašovaním predbehli  dobu a pokúsili sa rozrušiť náš civilizačný priestor. Tieto odozvy nás znepokojujú rovnako, ako  útok na susednú Ukrajinu.

Lož nikdy v histórii nebola a ani nebude životodarnou pôdou pre mier, spravodlivosť a pokojný život. Preto podporujeme všetky snahy politikov a občanov na Slovensku aj v Európskej únii, v USA a ďalších krajinách, ktorí odsudzujú inváziu, odsudzujú sprievodné lži ako nástroje politiky v dvadsiatom prvom storočí. Pridávame sa k vám v nádeji, že kroky civilizovaného sveta zastavia barbarské snahy Putina a jeho nezodpovedného okolia. 

Chceme ubezpečiť našich ukrajinských kolegov spisovateľov a všetkých občanov Ukrajiny, že v týchto  ťažkých časoch sme s nimi a s ich túžbami po živote v slobodnej a nezávislej Ukrajine.

Za Radu AOSS

Peter Juščák

 

 

  • Združené organizácie
  • Klub nezávislých spisovateľov
  • Klub spisovateľov literatúry faktu
  • Obec spisovateľov Slovenska
  • Slovenské centrum PEN
  • Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku
  • Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku

 

 

 

Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska má nové vedenie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 

Juščák je prozaik a publicista, pôsobil v technických profesiách, pracoval v rozhlase a viacerých tlačených periodikách, bol hovorcom v Ústave pamäti národa a šéfredaktorom časopisu Pamäť národa.

 

Bratislava 20. novembra (TASR) – Novým predsedom Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS) sa stal spisovateľ a publicista Peter Juščák. Vystriedal na tomto poste doterajšieho predsedu, básnika Erika Markoviča.

AOSS zvolila Juščáka na mimoriadnom zasadaní 16. novembra. Kandidatúru prijal s vedomím, že AOSS, ktorá združuje ďalších šesť spisovateľských organizácií, potrebuje zásadné organizačné zmeny. Jej doterajšie pôsobenie označil za ťažkopádne a málo účinné pri riešení postavenia literatúry a literátov v spoločnosti.

"Hlas spisovateľov v posledných rokoch neprimerane stíchol, najmä v médiách, ale aj v kultúrnom a spoločenskom prostredí. Spisovateľ je tvorcom hodnôt, ktoré ostávajú aj pre budúce generácie a bývajú ojedinelým svedectvom doby a jej ľudí. Preto sa pri obnove organizácie budem usilovať o jej dôstojné postavenie, silný humanistický a umelecký hlas, ako aj o výraznejšie postavenie jej členov a spolupracovníkov," vyjadril sa Juščák.

AOSS združuje šesť spisovateľských organizácií pôsobiacich na Slovensku. Patria do nej Klub nezávislých spisovateľov, Obec spisovateľov Slovenska, Spoločnosť maďarských spisovateľov na Slovensku, Spolok ukrajinských spisovateľov na Slovensku, Klub literatúry faktu a Slovenské centrum PEN.

Peter Juščák (1953) je prozaik a publicista, pôsobil v technických profesiách, pracoval v rozhlase a viacerých tlačených periodikách, bol hovorcom v Ústave pamäti národa a šéfredaktorom časopisu Pamäť národa. Vydal zbierky poviedok, dokumentárnu zbierku osudov zavlečených občanov do gulagov, niekoľko románov. Najnovší román s názvom "...a nezabudni na labute!" o osudoch žien v lágroch na Kolyme bol vo finálovej desiatke súťaže Anasoft litera (2015).

 

STRETNUTIA V LITERÁRNYCH KLUBOCH

Jiŕí Zaťovič

29.08.2021 15:25
Obec spisovateľov Slovenska v projekte Stretnutia v literárnych kluboch - Hovoríme s prozaikom Jiřím Zaťovičom z Košíc. V Zemplínskej knižnici v Michalovciach moderuje Peter Juščák.29.6.2021.

Peter Juščák

29.08.2021 14:53
Peter Juščák o tvorbe románu ...a nezabudni na labute!, moderuje Zuzana Kuglerová Banská Bystrica 10.8.2020   PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Toňa Revajová

29.08.2021 14:48
Toňa Revajová hovorí o tvorbe kníh pre deti. Banská Bystrica - 10. 8. 2020. Moderuje Zuzana Kuglerová PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Soňa Gyarfášová

12.04.2021 14:45
Publicistka Soňa Gyarfášová rozpráva o zbieraní osudov ľudí postihnutých dvomi totalitami. Približuje svoju dlhoročnú prácu pri zbere oral history a pri spracovávaní príbehov do knižnej podoby. Moderuje Peter Juščák PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Márius Kopcsay

09.12.2020 14:43
OBEC SPISOVATEĽOV SLOVENSKA v projekte Stretnutia v literárnych kluboch Hovoríme s prozaikom, novinárom, hudobníkom Máriusom Kopcsayom PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA    

Ján Gavura

04.12.2020 14:39
OBEC SPISOVATEĽOV SLOVENSKA Stretnutia v literárnych kluboch Ján Gavura, básnik, prekladateľ, literárny vedec, PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Peter Juščák

14.08.2020 14:36
OBEC SPISOVATEĽOV SLOVENSKA v projekte Stretnutia v literárnych kluboch Hovoríme s prozaikom Petrom Juščákom, Kežmarok 14.8.2020 PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Nora Baráthová

13.08.2020 14:32
Literárne rozprávanie v prozaičkou a historičkou Norou Baráthovou v Spišskej Belej - Strážkach, august 2020 PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Peter Karpinský

12.08.2020 14:29
Stretnutie s čitateľmi - Peter Karpinský, prozaik, autor pre deti, dramatik, literárny vedec - Bardejov 12.8.2020 PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

Toňa Revajová

10.08.2020 14:24
Na stretnutí s čitateľmi v Levoči - 10. august 2020 PROJEKT PODPORIL FOND NA PODPORU UMENIA

 

Obec spisovateľov Slovenska na You Tube

www.youtube.com/channel/UCgchtKWn7iIz-ECgQY6zYJg

UDALOSTI

Pripravované legislatívne zmeny v umeleckých fondoch.

05.08.2020 15:14
Pripravované legislatívne zmeny v umeleckých fondoch. Literárny fond bol v minulosti niektorými spisovateľmi či povinnými prispievateľmi viackrát kritizovaný. Najčastejšia kritika zo strany prispievateľov do fondu  sa týkala  povinnosti odvádzať 2% zo všetkých literárnych a...

Nomináciu Laššákovej umelci ostro kritizujú.

05.04.2018 15:17
Nomináciu Laššákovej umelci ostro kritizujú. V rezorte chcú kompetentnú osobu 28.03.2018, 12:02 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding Takmer 1 900 osobností z kultúrnej sféry podpísalo za tri dni výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Tá reagovala ponukou...

Prezentácia knihy o udavačstve

05.08.2017 15:24
Vo vydavateľstve Kalligram vyšla pozoruhodná kniha esejí, úvah, svedectiev,dokumentov na tému udavačstvo. Zostavovateľom je aktivista Miro Pollák, ktorý oslovil 52 osobností Slovenska a pripravil slovenským čitateľom pozoruhodnú zbierku o našich zlyhaniach, o nás, takých, akí by sme v podstate...

Desiatka finalistov Anasoft litera 2017

05.08.2017 15:20
Desiatka finalistov Anasoft litera 2017      V stredu 8. marca 2017 v priamom prenose Rádia Devín vyhlásili 10-tich finalistov 12. ročníka literárnej ceny Anasoft litera. Porota vyberala z historicky najvyššieho počtu automaticky nominovaných titulov. Dostali sa do nej knihy, ktoré...

Zomrela spisovateľka Jaroslava Blažková

05.03.2017 15:06
 Zomrela spisovateľka Jaroslava Blažková   Jaroslava Blažková (* 15. november 1933, Velké Meziříčí, Česko – † 20. február 2017, Guelph, Kanada)  Žila a pôsobila v Bratislave. Najväčšia časť jej literárnej tvorby pochádza z...

Anasoft litera 2016

05.08.2016 15:21
Víťazom jedenásteho ročníka prestížnej literárnej ceny sa stal Peter Macsovszky s románom Tantalópolis   Anasoft litera 2016     Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 191 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom...

Zomrel Péter Eszterházy

19.07.2016 15:07
Zomrel Péter Eszterházy Foto: https://hvg.hu/kultura       14. júla 2016 zomrel vo veku 66 rokov významný maďarský spisovateľ Péter Esterházy. V júni mal na budapeštianskom knižnom festivale Týždeň knihy autogramiádu, kde predstavoval...

ANASOFT LITERA 2015

05.08.2015 15:11
ANASOFT LITERA 2015 Do finálovej skupiny tejto prestížnej ceny sa dostali štyria členovia Obce spisovateľov Slovenska Srdečne blahoželáme!     Juraj Briškár:   Sprievodca nezrozumiteľnosťou Peter Juščák:   ... a nezabudni na labute! Márius Kopcsay:  ...

CENA DOMINIKA TATARKU 2015

05.08.2015 15:09
CENA DOMINIKA TATARKU 2015 PRE IRENU BREŽNÚ 14. marca 2016 Konzervatívny inštitút MRŠ udelil v Bratislave cenu Dominika Tatarku za rok  2015 Irene Brežnej za román Nevďačná cudzinka. Na snímke Irena Brežná číta svoj príhovor pri príležitosti udelenia ceny.    Rozhovor s Irenou...

Slovensko bude čestným hosťom na knižnom veľtrhu v Budapešti

13.04.2015 15:10
Slovensko bude čestným hosťom na knižnom veľtrhu v Budapešti   Slovenské hosťovanie v Budapešti sa nesie pod heslom Dobré knihy robia dobrých susedov. Bratislava 13. apríla (TASR) – Na 23. medzinárodnom knižnom veľtrhu v Budapešti 21.-24. apríla bude Slovensko čestným hosťom....

Podujatia

PROJEKT 2020 STRETNUTIA V LITERÁRNYCH KLUBOCH

05.08.2020 15:19
PROJEKT  2020   STRETNUTIA  V  LITERÁRNYCH  KLUBOCH    Obec spisovateľov Slovenska pripravila projekt Stretnutia v literárnych kluboch. V priebehu roka 2020 sa budú známi spisovatelia stretávať so svojimi čitateľmi, predovšetkým však s tými, ktorí...

Čítanie z rukopisu

05.08.2020 15:14
Čítanie z rukopisu    Ľudia píšu Tisovi - projekt pokračuje v Pezinku dňa 7. novembra 2018.    Ďalšie pokračovanie čítania z listov občanov svojmu prezidentovi Tisovi budú v roku 2019 v Žiline, Prešove, Košiciach,...

Prezentácia knihy bádateľky Madeline Vadkerty

08.07.2020 15:03
Prezentácia knihy bádateľky Madeline Vadkerty Slovutný pán prezident 8.7.2020 v Bratislave       Madeline Vadkerty, druhá zľava na prezentácii knihy v Novej Cvernovke. Ďalší, sprava Andrej Bán, Peter Juščák, Ivan Kamenec, posledná Soňa...

Wolkrova Polianka 2018

05.01.2019 15:13
Wolkrova Polianka  29. decembra 2018 v Poprade     Dňa 29. 12. 2018 sa konalo v Poprade slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže  Wolkrova Polianka 2018.  Program celého podujatia začal cestou súťažiacich, predsedu AOSS Erika Markoviča...

Ľudia píšu Tisovi

05.08.2018 14:36
“Ľudia píšu Tisovi .... o židovskej otázke”    Účastníci projektu Dokumentačného strediska holokaustu, Obce spisovateľov Slovenska a Madeline Vadkerty po akcii v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Zľava publicistka Soňa Gyarfasova, prozaik Peter Juščák, riaditeľ múzea SNP Stanislav Mičev,...

Nová kniha Toni Revajovej

05.04.2018 15:16

Swietlicki

25.03.2018 15:15
www.facebook.com/

Ivan Štrpka na stretnutí s čitateľmi vo Ľvove.

05.08.2015 15:28
Ivan Štrpka na stretnutí s čitateľmi vo Ľvove.  Akcia sa konala počas knižného veľtrhu - Fóra vydavateľov vo Ľvove, ktorý je spojený s festivalom Book forum a je jeden z najväčších v Strednej Európe. 11. septembra, Ľvov, Ukrajina  

Projekt Obce spisovateľov Slovenska "Proti svojej vôli"

05.08.2014 15:26
Projekt Obce spisovateľov Slovenska "Proti svojej vôli" (naši občania v táboroch GULAG) Projekt „Proti svojej vôli“ je určený študentom stredných a vysokých škôl, knižniciam a kultúrnym zariadeniam. Má za cieľ priblížiť verejnosti málo známu kapitolu slovenskej histórie akou je...

Aktuality

Projekt - Sme si rovní, nie rovnakí

10.07.2016 21:10
  V júni sme sa zúčastnili na projekte pre deti národnostných menšín - Sme si rovní, nie rovnakí. Stretnutia s deťmi základných škôl s vyučovacím jazykom maďarským, ukrajinským, nemeckým a s deťmi z rómskej základnej školy mali za cieľ podnietiť tvorbu detí z národnostných menšín. Mali by sa...

Literatúra, fašizmus, komunizmus, história skautingu...

21.05.2016 21:09
Literatúra, fašizmus, komunizmus, história skautingu... to boli témy prednášok a diskusie v Základnej škole v Terni v okrese Prešov  20. mája 2016     Stretnutie so žiakmi Základnej školy v Terni bolo venované rôznym podobám totality, pretože dnes nimi žije spoločnosť aj mediálny...

Slovensko bude čestným hosťom v Budapešti

10.03.2016 20:45
Slovenské hosťovanie v Budapešti sa nesie pod heslom Dobré knihy robia dobrých susedov. Bratislava 13. apríla (TASR) – Na 23. medzinárodnom knižnom veľtrhu v Budapešti 21.-24. apríla bude Slovensko čestným hosťom. V tejto pozícii sa naša krajina predstaví len tretí raz vo svojej...

Na veľtrhu v Maďarsku sa predstaví rekordný počet slovenských kníh

10.03.2016 20:43
  BRATISLAVA - S rekordným počtom knižných titulov sa predstaví Slovensko už na budúci týždeň, a to od 21. do 24. apríla, na 23. medzinárodnom knižnom veľtrhu Budapešť. Viac ako veľtrh je však dôležité, že ide o čerstvo preložené diela, ktoré sa tento rok dostávajú do kníhkupectiev v Maďarsku....

Nová šéfredaktorka časopisu Romboid

23.01.2016 20:57
Od januára 2016 nastupuje na post šéfredaktorky časopisu Romboid Stanislava Chrobáková. Vystriedala Radoslava Passiu, ktorý redakciu viedol od roku 2010. 

Ceny OSS a AOSS 2015

18.11.2015 20:32
Odovzdávanie výročných cien OSS a AOSS, Bratislava, 18. novembra 2015 Peter Juščák a  Toňa Revajová   Jozef Heriban, Peter Juščák, Marián Hatala     Peter Juščák                            ...

Prezentácia románu v Banskej Bystrici

11.11.2015 16:47
  Prezentácia románu P. Juščáka ...a nezabudni na labute!  Vila Dominika Skuteckého, v Banskej Bystrici Peter Juščák sa od roku 1991 stretával so ženami, ktoré boli odvlečené do pracovných táborov. Zaznamenával si ich rozprávanie a postupne uverejňoval ich príbehy v...

Čítanie - Modrý salón SND

09.11.2015 11:27

Takí sme boli - literárno hudobný program

09.11.2015 08:51

Proti svojej vôli

25.06.2015 20:01
25. júna 2015 Prednáška a beseda na Gymnáziu na Grösslingovej ulici v Bratislave  na tému História vzniku pracovných táborov GULAG. Prednášal autor projektu, prozaik a publicista Peter Juščák.
1 | 2 | 3 >>

Časopisy

Vyšiel Rak č. 9 - 10

06.11.2014 11:10
Obsah   Pozdný otec… …Liv Ullmannovej (preložil Peter Kerlik) Marek Mitka: Fragment z manifestu odvážnych Karakačancov, O tvojej smrti, Once more, nothing more et al. Mária Stanková: Zviera ma zviera Ján Tazberík: *** (Je ráno a hovoriť v takých podmienkach…), Si iná? (Čerešňový time...

Vyšiel Romboid č. 8

30.10.2014 12:56
/ obsah / Romboid 8 / 2014 / ročník XLIX trh márnosti (poézia) Nóra Ružičková / rozhovor / Život v tvorivej partnerskej spolupráci rozhovor s prekladateľkou Nadeždou Čepanovou / konfrontácie / Jana Bodnárová: Z periférií Periférne videnie (inside out/outside in) Ján Gavura umelkyňa....

Vyšlo nové číslo RAKa

18.09.2014 08:59
Obsah   Pozdný otec… …Ivana Čičmanca Martin Kočiš: pretlak, spätná väzba, podozrenie z nespokojnosti Alek Popov: Small woman (preložil Marek Mitka) Marián Milčák: Hra s hadmi Samuel Taylor Coleridge: Epitaf bez náhrobku, Polnočný mráz (preložila Beáta Takáčová)   EXCERPTÁ (B....

LISTY 4/2014

18.08.2014 20:14
Listy 4/2014 Listy.cz Václav Žák: Kalamáře a politická kultura Patrik Eichler: Sobotka potřebuje Špidlovu zkušenost Marián Hatala: Normálnosť ako hrdinstvo Jakub Charvát: Klamy a záludnosti obecních voleb Pavel Uherek: Úchylka, nebo podstata? Josef Zumr: Karel Kosík v mé...

RAK

06.08.2014 08:14
V najbližších RAK-och nájdete   Básne Martina Kočiša, Mariána Milčáka, Mareka Mitku, Braňa Hochela a Andrzeja Niewiadomského (preklad Marek Mitka) Alek Popov: Small woman (preklad Marek Mitka) Ladislav Šimon: Franz Kafka a čo s ním? Pozdný otec… …Ivana Čičmanca, Igora Hochela,...