Dominik Tatarka - spisovateľ vo víre doby

Konferencia Ústavu pamäti národa - možnosť prihlásiť sa

 

Žilina Za slušné Slovensko

                        23. februára, 20:00

"ČÍM MENEJ SA BUDEME BÁŤ MY, TÝM VIAC SA BUDÚ BÁŤ ZLOČINCI."

Na žilinskom zhromaždení vystúpil tento týždeň aj Peter Juščák, bývalý hovorca Ústavu pamäti národa, prozaik, dokumentarista totalitných režimov a predseda Obce spisovateľov Slovenska. Prinášame vám jeho prejav.

Milí priatelia

Prísť na námestie a verejne vysloviť svoj názor, postoj, tak ako ste prišli aj vy, zakaždým vyžaduje odvahu. Je to iná odvaha ako v robiť nástenkové tendre, topiť kriminálne kauzy, vynášať pochybné rozsudky, kradnúť DPH, či podpisovať katovanie slovenských lesov. 
Odvaha tých, ktorí zosnovali vraždu Jána a Martiny sa opiera o pocit neotrasiteľnej moci.
Odvaha vás, ktorí organizujete tieto stretnutia a vás, ktorí ste sem prišli, sa opiera o pravdu civilizovaného sveta. Vy ste nositeľmi európskej civilizácie. Naša vláda je nositeľom totalitnej spupnosti a arogantnej nedotknuteľnosti.

Od vraždy Jána a Martiny uplynul rok a nám sa v plnej nahote a takmer denne potvrdzuje hĺbka rozkladu spoločnosti a jej inštitúcií. 
Áno, vražda sa vyšetruje. Vyšetruje sa preto, lebo vládna moc k tomu bola donútená ulicou. 
Ale nezodpovednosť a pokrytectvo na najvyšších miestach pokračuje. Niet dňa, aby naši volení predstavitelia neprerazili dno občianskej, ľudskej a politickej kultúry. Niet dňa, aby sa neobjavil ich ďalší nový škandál- arogancia, neokrôchanosť, nekultúra, pošliapavanie pravidiel i zákonov. 
Druhý muž v štáte – predseda NR SR Andrej Danko sa bezprecedentne stretáva v politikom na sankčnom zozname EÚ. Ničivá hanba o jeho rigoróznej práci sa v jeho kruhoch nikoho nedotkla. Pritom hanba padá nielen na neho, nielen na jeho školu. Padá na celý školský systém, na legislatívu - trpiacu obchody s podobnými prácami, na ministerstvo školstva a jeho predstaviteľov a na všetkých obhajcov neetického získavania akýchkoľvek výhod. 
Ministerke školstva Lubyovej to neprekáža, tak ako jej neprekáža šafárenie s prostriedkami určenými pre budúcnosť. Lebo veda – to je vaša budúcnosť, milí priatelia. Kým Bonaparte, jachty, domy, lietadlá vlády a jej kumpánov sú veľmi vratkou prítomnosťou. 
Obec spisovateľov Slovenska vydala v januári stanovisko k dianiu v spoločnosti. Odcitujem: 
„My, ako tvorcovia sa odmietame mlčky prizerať na rozvrat štátnych inštitúcií. Odmietame postoje predstaviteľov krajiny, ktorí nedokážu adekvátne odpovedať na svoje zlyhania. Odmietame filozofiu, že tam, kde je moc, tam je aj právo na korupciu, lož, pokrytectvo, nezákonnosť, vytváranie nezákonných pavučín a sietí na sledovanie politických a spoločenských súperov a dokonca právo na prostitúciu. Takáto interpretácia demokratickej moci je pre nás neakceptovateľná a neprijateľná.
Čo sme to za spoločnosť? Sme spoločnosťou lží a lživých ilúzií? Alebo sme spoločnosťou, ktorá si dokáže priznať chyby a vyvodiť z nich poučenie?
Obraciame sa na všetkých – a teda aj na vás, milí priatelia - ktorí bez ohľadu na politickú, či konfesionálnu orientáciu sa podieľate na tvorbe hodnôt. Obraciame sa na vás, ktorí slušnosť a spravodlivosť vštepujete mladej generácii, pestujete ich a opierate sa o ne vo svojich najrôznejších povolaniach. Vyzývame vás, aby ste nemlčali. Náš spoločný hlas musí prekričať lži a výhovorky tých, ktorí vlastnú nezodpovednosť a nemorálnosť povýšili na systém. Toľko citát.“ 
Milí priatelia. Odvaha pomenovať zlo nikdy nesmie cúvnuť pred mocou. Žiadna moc nie je neotrasiteľná. Iba náš strach ju robí veľkou. Čím menej sa budeme báť my, tým viac sa budú báť zločinci. Naša budúcnosť je v našich rukách. Nesmieme si ju dať ukradnúť politickým dobrodruhom. 
Nezabúdajte, že čestní ľudia sú na vašej strane a nie je ich málo.

 

 

Wolkrova Polianka 

29. decembra 2018 v Poprade

 

 

Dňa 29. 12. 2018 sa konalo v Poprade slávnostné vyhlásenie výsledkov literárnej súťaže  Wolkrova Polianka 2018. 

Program celého podujatia začal cestou súťažiacich, predsedu AOSS Erika Markoviča a spoluorganizátoriek do Wolkrovej Polianky s cieľom uctiť si pamiatku Jiřího Wolkra – k jazierku s jeho pamätníkom.

 

S organizáciou celého podujatia nám veľmi výdatne pomohli predovšetkým členky Popradského literárneho klubu - Mirizmá Kirkov a Lenka Fábryová, dodali akcii okrem pozitívnej  atmosféry aj esprit a eleganciu. Po návrate do Popradu sa konal rozborový seminár poézie ocenených súťažiacich. Erik Markovič podal krátke charakteristiky prác všetkých zúčastnených autorov, ktoré vypracoval Erik Ondrejička v spolupráci s hodnoteniami ďalšieho z členov poroty – Jána Tazberíka. Erik Markovič podal svoje analýzy básní ocenených najlepších autoriek a autorov,  medzi jeho vstupmi sa rozvinuli debaty o poézii. Veľmi prínosnými boli rozbory básni spolu s priamymi otázkami autorom, ktorými sa podieľal na diskusiách Peter Karpinský, v danej oblasti ako azda jeden z najpovolanejších, keďže je dlhoročným členom viacerých súťaží a literatúru i prednáša na univerzite  Do debát sa postupne zapojili aj Ján Milčák, Peter a Marián Milčákovci. Peter Milčák poskytol svoj pohľad na to, ktoré z básní by spĺňali jeho kritéria na prípadné už i knižné publikovanie v budúcnosti.

 

Hosťom podujatia bol prozaik Peter Juščák, v zaujímavom dialógu, ktorý s ním viedla Lenka Fábryová, prestavil svoje knihy ...a nezabudni na labute a Balkán blues. Jeho diela z výrazným morálnym posolstvom aktuálnym pre súčasnosť sa stretli s  pozitívnym prijatím u publika. Ďalej sa rozvinula najprv debata medzi Jánom Milčákom a Petrom Karpinským, ktorej nechýbal okrem múdrosti pohľadu Jána Milčáka ani vtip a humor. Marián Milčák čítal zo svojej novej a práve vydanej zbierky Teserakt, Peter Milčák čítal zo svojej zbierky Brum  a predstavil najnovšie knihy vydavateľstva Modrý Peter.

 

Potom pristúpili  k odovzdávaniu cien, ktoré moderovala Mirizmá Kirkov:

 

Porota v zložení: Ján Tazberík, Erik Ondrejička, Erik Markovič (predseda) rozhodla takto:

WP 2018 – celkové záverečné hodnotenie - po zrátaní bodov všetkých porotcov:

1. miesto Adam Kollár 
2. miesto Magdaléna Martišková 
3. miesto Daniela Lysá 
4. miesto Katarína Melcherová 
5.-6. miesto Andrea Bajnóczyová 
5.-6 . miesto Anna Semková 
7.-8. miesto Kristián Lazarčík
7.-8. miesto Klaudia Rybovičová
9. miesto Ivana Bučková 
10. miesto Patrik Májovský 
11. miesto Emma Tomková

 

Oceneným srdečne blahoželáme.

Záver podujatia sa niesol v znamení hudby, na podujatí zúčastneným a i poslucháčom  a početnému literárnemu publiku zahrala  gitaristka Michaela Regecová.

Za pomoc a podporu ďakujeme  Litfondu a FPU.

 

                                                                                                          Erik Markovič

 

 

 

Čítanie z rukopisu 

 
Ľudia píšu Tisovi - projekt pokračuje v Pezinku dňa 7. novembra 2018. 
 
Ďalšie pokračovanie čítania z listov občanov svojmu prezidentovi Tisovi budú v roku 2019 v Žiline, Prešove, Košiciach, Nitre.
 
 
 
 
 
Bratislava, Goetheho inštitút

Autorka - Madeline Vadkerty - výskumníčka prejavov holokaustu v čase vojnového Slovenského štátu. 

Verejné čítanie a diskusia na akcii "Ľudia píšu Tisovi ". Úryvky z listov občanov Slovenského štátu, s ktorými sa obracali na svojho prezidenta Jozefa Tisa ohľadom protižidovských zákonov, arizácií, deportácií a iných vzťahov občanov a štátu, aj vzťahov medzi občanmi. 

Zľava: moderátor Peter Juščák

výskumníčka Madeline Vadkerty

historik Ivan Kamenec

publicistka Soňa Gyarfášová

 

 

 

Nomináciu Laššákovej umelci ostro kritizujú. V rezorte chcú kompetentnú osobu

28.03.2018, 12:02 | Martin Poláš | © 2018 News and Media Holding

Takmer 1 900 osobností z kultúrnej sféry podpísalo za tri dni výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Ľubice Laššákovej. Tá reagovala ponukou na stretnutie. Umelci si nemyslia, že by niečo vyriešilo – nesúhlasia so samotnou nomináciou a žiadajú, aby ministerka odstúpila, pretože ju považujú za nekompetentnú. Na margo výberu Ľ. Laššákovej sa vyjadrili viacerí z nich.

Výzvu na zodpovedné obsadenie postu ministra kultúry dôveryhodným človekom a žiadosť na odstúpenie novej šéfky rezortu Ľ. Laššákovej (Smer-SD) podpísalo cez víkend pôvodne 322 osobností. Do stredajšieho dopoludnia sa k nim pridalo na internetovej stránke Kulturnyreparat.sk viac ako 1 500 ďalších.

 

„Prekáža nám, akým spôsobom bolo miesto ministerky kultúry obsadené. Je jedným z ukážok toho, že si vláda vyberá buď účelovo, alebo neznámych a nekompetentných ľudí a na ambíciu konať slušne a zodpovedne úplne rezignovala,“ povedala producentka Ľubica Orechovská, ktorá patrí k ľuďom, čo výzvu iniciovali.

Autori výzvy svoje požiadavky doručili aj predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu a tiež ministerke Ľ. Laššákovej. Premiér nereagoval a nová šéfka rezortu odkázala cez tlačové oddelenie, že výzvu eviduje a je pripravená sa stretnúť s umelcami po Veľkej noci.

Ľudia z kultúry ale neočakávajú, že by takýto dialóg niečo zmenil. „Nevieme, o čom si predstavuje, že by to stretnutie malo byť, zatiaľ sa neformulovali žiadne témy. Predmetom našej výzvy je, aby si pani ministerka ešte raz premyslela, či na taký dôležitý post patrí. Podľa nás nie a mala by odstúpiť,“ tvrdí Ľ. Orechovská.

Hovoria o nezodpovednom výbere

Nominácia Ľ. Laššákovej umelcov prekvapila a ku kritike výberu sa pridali stovky z nich. Viacerí z nich sa vyjadrujú v podobnom duchu, kritizujú najmä nekompetentnosť Ľ. Laššákovej. „Pri takto nízko postavených kritériách sa nedá hovoriť o zodpovednom výbere,“ hovorí producentka Adriana Kronerová.

 

Ľubica LaššákováZdroj: SITA

 
 

Producentka Wanda Adamík Hrycová označuje novú ministerku za kariérnu komunálnu političku. „V kultúrnej obci o nej nikto nič nevie, nepoznajú ju divadelníci, filmári, spisovatelia, výtvarníci, hudobníci. Jej menovanie je dôkazom toho, že pre najvyšších predstaviteľov tohto štátu je predpoklad odbornej spôsobilosti na zastávanie funkcie úplne nepodstatnou zbytočnosťou. Rozhoduje tu len stranícka príslušnosť.“

Na to, že o Ľ. Laššákovej doteraz v umeleckých kruhoch počul málokto, poukazuje aj Ľ. Orechovská. „Pravdepodobne preto, že sa o vytvárania kultúrnej politiky nikdy nezaujímala a verejne ho neprezentovala. To, čo o nej známe je, ju nijako nekvalifikuje pre odborné vedenie ministerstva,“ pridáva sa producentka.

Ľ. Laššáková prišla na ministerstvo kultúry z postu krajskej predsedníčky Smeru v Banskej Bystrici. Je absolventkou bratislavskej katedry žurnalistiky, ako novinárka má zhruba 20-ročnú prax. Pôsobila ako redaktorka a moderátorka Slovenského rozhlasu a kultúrnej sfére sa venovala od roku 2012 v Banskej Bystrici.

Prekážajú aj výroky o treťom sektore

Osobnosti poukazujú aj na Laššákovej vyjadrenia po nástupe do funkcie. Obhajovala myšlienku, že za dianím na Slovensku v ostatných týždňoch môže byť vplyv Georgea Sorosa.

Pre Denník N povedala, že „hry od spomínaného pána idú, aj keď sa často hovorí, že čo už môže taký osemdesiatpäťročný pán, niekde za oceánom, riadiť na Slovensku. Nielen na Slovensku. Tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú. Musí byť nejaký iný zdroj, musí ich niekto financovať a myslím si, že sú to takéto zaoceánske peniaze“. Neskôr sa za výrok ospravedlnila.

Podiel zahraničných zdrojov na celkovom financovaní tretieho sektora na Slovensku predstavuje v súčasnosti asi šesť percent. Väčšinu z toho tvoria zdroje Európskych spoločenstiev, takzvané Nórske fondy, a zdroje Európskeho združenia voľného obchodu. Dáta prezentovali predstavitelia neziskového sektora v spoločnom vyhlásení, vychádzali z oficiálnych štatistík ministerstva financií a štatistického úradu.

 

Desiatka finalistov Anasoft litera 2017 

 

 

V stredu 8. marca 2017 v priamom prenose Rádia Devín vyhlásili 10-tich finalistov 12. ročníka literárnej ceny Anasoft litera. Porota vyberala z historicky najvyššieho počtu automaticky nominovaných titulov. Dostali sa do nej knihy, ktoré naozaj prekvapili.
Odborná porota vyberala spomedzi 227 hodnotených kníh. Ide o najvyšší počet slovenských prozaických titulov, ktoré doteraz porota ceny Anasoft litera vôbec hodnotila. Do finále nakoniec porota v zložení Veroniky Rácovej, Ivany Hostovej, Jána Gavuru, Michala Habaja a Pavla Matejoviča vybrala týchto desať titulov v abecednom poradí:
 
 
Bindzár, Juraj: Mlčky a krátko, Orman, 2016
Cigánová, Zuzana: Aksál, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016
Gibová, Ivana: Barbora, boch & katarzia, Marenčin PT, 2016
Fulmeková, Denisa: Konvália, Vydavateľstvo SLOVART, 2016
Havran, Michal: Analfabet, Marenčin PT, 2016
Juhás, Jakub: Novoročný výstup na Jaseninu, RUBATO, 2016
Karika, Jozef: Trhlina, Ikar, 2016
Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom, Vydavateľstvo Dixit, 2016
Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta, Víťo Staviarsky, 2015
Štefánik, Ondrej: Som Paula, Vydavateľstvo TATRAN, 2016

Víťazom jedenásteho ročníka prestížnej literárnej ceny sa stal Peter Macsovszky s románom Tantalópolis

 

Anasoft litera 2016

 

 

Literárna cena Anasoft litera pozná nových finalistov. Spomedzi 191 hodnotených kníh odborná porota vybrala do finále nasledovné tituly v abecednom poradí:

Balla: Veľká láska (Koloman Kertész Bagala)

Jana Beňová: HoneymOon (Marenčin PT)

Irena Brežná: Nevďačná cudzinka (Aspekt)

Dušan Dušek: Ponožky pred odletom (Vydavateľstvo SLOVART)

Zuska Kepplová: Reflux  (Koloman Kertész Bagala)

Rút Lichnerová: Hostina (Marenčin PT)

Peter Macsovszky: Tantalópolis (Vydavateľstvo Drewo a srd / Vlna)

Jaro Rihák: Pentcho. Príbeh parníka (Marenčin PT / SANDBERG Film)

Vanda Rozenbergová: Slobodu bažantom (Vydavateľstvo SLOVART)

Peter Šulej: Spolu (Marenčin PT)

 

O desiatich finalistoch literárnej ceny Anasoft litera a jej víťazovi v jedenástom ročníku rozhodujú členovia poroty: literárne vedkyne Zuzana Bariaková a Marta Součková, prekladateľ Stanislav Vallo, literárny vedec Radoslav Passia a z Českej republiky vydavateľ Petr Minařík.

Aktuality

Beseda v Košiciach na Športovom gymnáziiu

14.05.2015 00:00
14.mája 2015 bola v Košiciach beseda so študentami Športového gymnázia o príčinách vzniku pracovných táborov GULAG a o reflexii tohto fenoménu v literatúre. Besedu pripravil a moderoval Peter Juščák. Garantom podujatia bola profesorka slovenského jazyka a literatúry Mgr. Eva...

Nová kniha Mariána Hatalu - Krok od zmierenia

07.04.2015 12:06
Kniha krátkych, chronologicky radených poviedok na tému hemofília z pera básnika, prekladateľa a publicistu Mariána Hatalu. Po prvý raz ju verejnosti predstavia v bratislavskom hoteli LINDNER, a to počas tlačovej konferencie, otvárajúcej kongres "Dni hemofílie" - 16. apríla. Prvá skutočná...

Anasoft litera 2015

21.03.2015 21:54
  ANASOFT LITERA 2015   Finalisti      Peter Balko: Vtedy v Lošonci. Via Lošonc (Koloman Kertész Bagala) Juraj Briškár: Sprievodca nezrozumiteľnosťou (Modrý Peter) Peter Juščák: ... a nezabudni na labute! (Kalligram) Ivan Kolenič: Až do nirvány (Agentúra...

Informácia o literárnych cenách a prémiách LF za rok 2014

15.01.2015 11:11
       Literárny fond – výbor Sekcie pre pôvodnú literatúru udelí literárne ceny:   1. Cenu Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2014, 2. Cenu Ivana Kraska za slovenský debut (veková hranica do 35 rokov) za rok 2014, 3. Cenu Imre Madácha za...

ŠIkanovaná novinárka Jana Teleki členka OSS

04.11.2014 08:35
  Bývalá novinárka a vydavateľka Jana Teleki bola za svoje publikované texty šikanovaná políciou a súdmi neuveriteľných štrnásť rokov. V súčasnoti dokončila rukopis knihy o svojich skúsenostiach so slovenskými policajnými a súdnymi orgánmi. Dňa 27. októbra bola Jana Teleki prijatá do...

Dni slovenskej literatúry, 15. – 19. októbra 2014 v Bratislave

30.09.2014 14:07
  Najväčší literárny festival predstaví slovenských autorov a ich tvorbu v kníhkupectvách, školách, divadlách, knižniciach, v Starej tržnici, vo V-klube, vA4 nultom priestore, SNG. Zaži knihy naživo – tak znie pozvánka na podujatia, z ktorých si môže vybrať každý čitateľ. Hlavným...

Nová kniha členky Obce

19.09.2014 19:32
Jana SHEMESH: KĽÚČ K MINULOSTI (Voľné pokračovanie románu Dobrá krajina) Ikar 2014   Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/7381878/neurobila-nic-zle-ale-proti-zlu-ani-nezasiahla.html#ixzz3Dmf4Zihc

Zomrela Agneša Kalinová, bola hlasom Slobodnej Európy

18.09.2014 17:04
  Vo veku 90 rokov zomrela novinárka a spisovateľka Agneša Kalinová. Pracovala v časopise Kultúrny život, po vynútenej emigrácii do Nemecka v Rádiu Slobodná Európa. Zdroj, SME BRATISLAVA. Novinárka a spisovateľka Agneša Kalinová zomrela vo štvrtok v skorých ranných hodinách vo veku 90...

Listy v exile

18.09.2014 16:00

Zomrel Ivan Kadlečík

18.07.2014 13:02
Vo veku 76 rokov zomrel prozaik, esejista, literárny kritik, básnik, vedecký pracovník a hudobník Ivan Kadlečík Ivan Kadlečík sa narodil 8. apríla 1938 v rodine evanjelického farára. Po štúdiách na FF UK v Bratislave pôsobil ako novinár v Košiciach. Bol redaktorom v denníku Pravda, podieľal sa...
<< 1 | 2 | 3 >>

Časopisy

Vyšiel Rak č. 9 - 10

06.11.2014 11:10
Obsah   Pozdný otec… …Liv Ullmannovej (preložil Peter Kerlik) Marek Mitka: Fragment z manifestu odvážnych Karakačancov, O tvojej smrti, Once more, nothing more et al. Mária Stanková: Zviera ma zviera Ján Tazberík: *** (Je ráno a hovoriť v takých podmienkach…), Si iná? (Čerešňový time...

Vyšiel Romboid č. 8

30.10.2014 12:56
/ obsah / Romboid 8 / 2014 / ročník XLIX trh márnosti (poézia) Nóra Ružičková / rozhovor / Život v tvorivej partnerskej spolupráci rozhovor s prekladateľkou Nadeždou Čepanovou / konfrontácie / Jana Bodnárová: Z periférií Periférne videnie (inside out/outside in) Ján Gavura umelkyňa....

Vyšlo nové číslo RAKa

18.09.2014 08:59
Obsah   Pozdný otec… …Ivana Čičmanca Martin Kočiš: pretlak, spätná väzba, podozrenie z nespokojnosti Alek Popov: Small woman (preložil Marek Mitka) Marián Milčák: Hra s hadmi Samuel Taylor Coleridge: Epitaf bez náhrobku, Polnočný mráz (preložila Beáta Takáčová)   EXCERPTÁ (B....

LISTY 4/2014

18.08.2014 20:14
Listy 4/2014 Listy.cz Václav Žák: Kalamáře a politická kultura Patrik Eichler: Sobotka potřebuje Špidlovu zkušenost Marián Hatala: Normálnosť ako hrdinstvo Jakub Charvát: Klamy a záludnosti obecních voleb Pavel Uherek: Úchylka, nebo podstata? Josef Zumr: Karel Kosík v mé...

RAK

06.08.2014 08:14
V najbližších RAK-och nájdete   Básne Martina Kočiša, Mariána Milčáka, Mareka Mitku, Braňa Hochela a Andrzeja Niewiadomského (preklad Marek Mitka) Alek Popov: Small woman (preklad Marek Mitka) Ladislav Šimon: Franz Kafka a čo s ním? Pozdný otec… …Ivana Čičmanca, Igora Hochela,...